Organiseren van de zorg rond sondevoeding
Regel de afspraken rond de organisatie van de zorg omtrent de sondevoeding regionaal en transmuraal voor een goede samenwerking en afstemming. De aandachtspunten om afspraken over te maken vind u hieronder.
Voor aanvang van de sondevoeding:
- Informeren van de cliënt over doelstelling en verwachte duur behandeling
- Weegbeleid afspreken met thuiszorg / mantelzorg
- Verpleegkundige regelt via de arts toestemming voor het inzetten van thuiszorg door middel van een CIZ-indicatie of ziekenhuisverplaatste zorg
- De sonde kan thuis of in het ziekenhuis geplaatst worden. Thuis door een wijkverpleegkundige of gespecialiseerde verpleegkundige. De verpleegkundige of transferverpleegkundige regelt een uitvoeringsverklaring voor het inbrengen en verwisselen van de sonde. Het aanleggen van de sonde kan door een verpleegkundige van thuiszorg of facilitair bedrijf geregeld worden. Als voorbeeld hebben we een uitvoeringsverzoek van Medisch Centrum Alkmaar en van Sorgente.
- Verpleegkundige regelt in overleg met arts, apotheker het medicatiegebruik via de sonde. Zie: ”Procedure toediening medicatie bij een sonde (stroomschema)” op blz 105 van de multidisciplinaire richtlijn Neusmaagsonde VenVN
- Bepaal wie de instructies t.a.v. de sondevoeding en de pomp verzorgt; de verpleegkundige van thuiszorg, ziekenhuis of van het facilitair bedrijf
- Sondevoeding en bijbehorende materialen zoals een voedingspomp via facilitair bedrijf bestellen.. Een “verklaring dieetpreparaten” (ZN-formulier) en een aanvullend document met de bestelling voor de andere materialen opsturen en een leveringsdatum afspreken. Bij spoed eventueel telefonisch checken of de levering op de gewenste dag kan plaatsvinden.
o Tefa https://extranet.tefa.nl/
o Sorgente https://machtigingen.sorgente.nl/
o Medizorg http://www.medizorg.nl/zorgprofessional
o Plaatselijke apotheek https://www.zn.nl/zn-formulieren/?Azfilter=D
Overleg tussen verpleegkundige en diëtist over de bestelling
- Zorg dat de materialen goed op elkaar zijn afgestemd. Maak eventueel in de regio afspraken over standaard pakketten met voedingspomp/zonder voedingspomp zodat het materiaal bekend is bij de hulpverleners.
- Bij facilitair bedrijf: enterale voedingspomp met eventueel draagtas voor de pomp (bij mobiele cliënt) of clips voor gebruik bij een rollator.
- soort sonde en maat van de sonde in charrière
- een reserve neussonde indien de sonde thuis vervangen mag worden
- lengte sonde. Zie hiervoor ook Bijlage 7 “Omrekentabellen formules bepalen lengte” blz 99 van de multidisciplinaire richtlijn “Neusmaagsonde” van de VenVN
neussonde van 110 cm is standaard
neussonde van 130 cm bij extreem lange mensen
- keuze aansluiting: Luer lock / Catheter tip
- Sondevoeding in verpakking passend bij pomp en draagtas
- Toedieningssystemen, wanneer de lengte onpraktisch is zijn er eventueel verlengingen te bestellen
- Voor de verzorging van de sonde: overige verpleegmaterialen: spuitjes voor medicatie en eventueel natriumbicarbonaat 4,2% worden geleverd door apotheek; spuitjes voor het doorspuiten van de sonde (10/20 ml) / eventueel spuit voor bolustoediening (50/60 ml) / connectoren / dopjes / fixatiemateriaal / eventueel klemmetje of kocher /
- Bij bestelling via een facilitairbedrijf kunnen de materialen in overleg op elkaar worden afgestemd.
Overdrachtsformulier diëtetiek vanuit het ziekenhuis wordt voor ontslag in het zorgdossier ingevuld en meegegeven of verstuurd naar:
- De cliënt zelf
- Technisch team van de thuiszorg
- Wijkteam van de cliënt
- Huisarts
Bereikbaarheid i.v.m. complicaties en evaluatie van de zorg:
Cliënt weet wie hij/zij voor welk probleem kan bellen / bereiken.
Maak afspraken over de bereikbaarheid met cliënten en hulpverleners
Bereikbaarheid van verpleegkundige zorg 24 uur per dag en 7 dagen per week. Thuiszorgorganisaties hebben vaak gespecialiseerde verpleegkundigen die deze zorg kunnen leveren. De mogelijkheden van de facilitaire bedrijven zijn verschillend. Sorgente heeft deze mogelijkheid ook maar is vaak langer onderweg. Tefa levert geen zorg maar geven 1 keer instructie over de apparatuur en zijn 24 uur per dag 7 dagen per week telefonisch bereikbaar om apparatuurproblemen telefonisch op te lossen en om indien nodig de voedingpomp per koerier om te ruilen.
Bereikbaarheid van de diëtist: op werkdagen.
